İznik Ultra Maraton


Logo

42.2km’den daha uzun süren koşulara ultra maraton denir. Bireyin kendi sınırlarına yaptığı bir yolculuk ve içsel bir macera deneyimi öğeleriyle dünyada oldukça popüler bir spor etkinliği haline gelen ultra maratonlar aynı zamanda global bir yükselen spor turizmi öğesidir.

İznik Ultra Maratonu, İznik Gölü çevresinde birkaç yarıştan oluşan bir koşu festivali olarak spor, tarih, kültür ve doğal güzellikleri birleştirir. İlk olarak 14 – 15 Nisan 2012 tarihlerinde yapılan organizasyonda 3 ayrı yarış gerçekleştirildi. 10 ülkeden toplam 187 kişi İznik’e geldi, İznik yerelinden 75 kişi (büyük bölümü ilk kez) koşuya katıldı, vatandaş ve öğrenciler toplumsal gönüllülük çerçevesinde organizasyonda yer aldı.

20 – 21 Nisan 2013 tarihlerinde 2.’si gerçekleşen İznik Ultra Maratonu Organizasyonu’na katılım ilk yıla göre çok daha fazlaydı. 4 parkurdan oluşan yarışa toplam 17 ülkeden 625 sporcu katıldı.  Bu kayıtların 52’si  İznik Ultra 130K yarışınaydı. Önceki yılda olduğu gibi yarış organizasyona destek veren gönüllülerin katkılarıyla başarıyla tamamlandı. 2013 yılındaki organizasyonda sporcular ile markaları buluşturmak amacıyla Türkiye’nin ilk ultra maraton fuarı gerçekleştirildi.

Yurtiçi ve yurtdışı basında yankı bulan organizasyon, 2014 yılı itibarıyla Güney Doğu Avrupa bölgesinin kült yarışlarından biri olmayı hedefliyor.

2014 yılında 19-20 Nisan tarihinde yapılacak organizasyonda 4 yarış yapılacaktır:

İznik Ultra 130km: İznik Gölü’nü çepeçevre dönen patika ve toprak yolları takip eden her bakımdan zorlu bir koşu. Birincinin 15 saat civarında kazanması bekleniyor, yarışın 25 saatte tamamlanması ise zorunludur.

Orhangazi Ultra 80km: İznik Gölü’nün iki büyük şehrini bağlayan, manzaralı bir ultra koşu parkuru. 12 saat ile sınırlı bu parkuru kazanacak kişinin 7 saatten hızlı olması bekleniyor.

İznik Dağ Maratonu 42km: Arazide v engebeli yollarda maraton koşmak isteyenler için İznik Ultra parkurunun ilk etaplarında hazırlanmış bir parkurdur. 8 saat içinde tamamlanması gerekir.

İznik Halk Koşusu 10km: İznik içinde, büyük bölümü asfalt ve parke yollarda koşulan halk koşusudur. İznik Ultra destekçileri ve İznik halkına bir koşma festivali olarak uygulanmaktadır. 2012 yılının en çoşkulu yol yarışı olmuştur.

Sundukları:
Türkiye’nin en uzun koşu yarışı, ilk senesinde yurt dışında en fazla görüntülenen 5 koşu yarışımızdan biri; dayanıklılık, kültür, çevre koruma, tarih temaları ile koşulan ve çok beğenilen bir organizason.

2012 yılında ilki yapılan organizasyon geleneksel olarak her yılın Nisan ayında tekrarlanmaktadır…

Güncel haber ve bilgiler: www.iznikultra.com